No.2 No.2 No.2
Warning: assert() [function.assert]: Assertion failed in /wp-includes/l10n.php on line 4
No.1 Domowa uprawa pieczarek - Hodowla grzybów

Instrukcja dotycząca uprawy białych i brązowych pieczarek. Idealne do założenia w domu/ w piwnicy / w ogrodzie! Instrukcja dotyczy każdej wielkości opakowania.

Podłoże wymaga w pierwszym tygodniu temperatury pokojowej następnie +12 do +18 C. Podłoże do uprawy należy pozostawić w kartonie. Brzegi folii odchylić. Ziemię dołączoną w woreczku należy pokruszyć równomiernie na podłożu na grubość 3 cm (pozostałą ziemię zostawić na później). Nie uklepywać ziemi!!!

Grzybnia pieczarek dostępna jest w naszym sklepie. Sprawdź!

Na koniec dobrze nawilżyć ziemię (jeśli jest za sucha) za pomocą konewki dającej drobno zroszony strumień lub spryskiwaczem używanym w gospodarstwie domowym. Ponieważ ziemia lub substrat mogą być ewentualnie za suche nawilżenie ich –także wewnątrz może nieco potrwać. Ziemia musi być zawsze utrzymywana w stanie wilgotności także w przyszłości, ale nie może być zbyt mokra. Na dnie worka nie może stać woda, jeśli jednak zdarzy się, że poziom wody na dnie worka jest wyższy niż 1cm, należy w folii zrobić dziurę, ażeby woda odpłynęła. Korzystniej jest podlewać częściej, ale mniej niż raz a dużo. Podlewanie winno być ostrożne, aby nie spowodować powstania szlamu na powierzchni ziemi. Nie wolno przyciskać ziemi musi być ona zawsze luźna, co umożliwia wymianę powietrza.

Następnie należy ze względu na utrzymanie wilgotności –luźno przykryć podłoże folią i wstawić w temperaturę pokojowej wynoszącej ok.+20do +250 C. Po około 8-12 dniach wyrasta biały nalot (grzybnia) do poziomu tuż pod powierzchnią ziemi.

Można sprawdzać to ostrożnie za pomocą zapałki zdrapując na powierzchni ziemi mały otwór. Biały nalot nie powinien wyrastać ponad po

wierzchnię ziemi (ziemia staje się całkiem biała). Jeśli się to jednak stanie natychmiast ustawić podłoże w zimniejszym pomieszczeniu (+12 do +180 C).

Aby mogły ukształtować się grzyby, należy odchylić folię (usunąć) i wstawić podłoże w chłodniejsze miejsce( piwnica itp).

YouTube Preview Image

Temperatura musi wynosić pomiędzy +12 do +180 C. Jeśli podłoże znajduje się w zbyt ciepłym pomieszczeniu grzybnia wyrośnie ponad powierzchnię ziemi, czego skutkiem będzie mniejszy zbiór. W takim wypadku należy cienką warstwą zachowanej ziemi przykryć białe plamy ( 2mm).  Jeśli nie posiadacie Państwo ziemi należy zdrapać górna warstwę ziemi – ok. 5mm ( następnie dobrze nawilżyć).

Wilgotność ziemi należy sprawdzić każdego dnia ( w razie potrzeby ostrożnie nawilżyć).Ciągle wilgotna ziemia, dobra wentylacja oraz temperatura od +12do +180C. to warunki wysokich zbiorów. W temperaturze poniżej + 100 C nie występuje żaden wzrost.

Jeśli ziemia jest zbyt sucha, małe grzyby giną w wierzchniej warstwie ziemi. Jeśli warstwa okrywowa jest zbyt wilgotna zamula się i grzyby mogą się udusić, ponieważ otrzymają zbyt mało tlenu. Dlatego należy podlewać regularnie i ostrożnie!!

YouTube Preview Image

Pierwsze grzyby pojawią się po ok. 20-30 dniach po przykryciu ziemią. Grzyby należy zbierać jak tylko osiągną wymaganą wielkość. Najlepiej smakują one, gdy kapelusz jest lekko rozgięty. Należy je ostrożnie wykręcać, aby nie uszkodzić małych grzybów.

Grzybnia pieczarek dostępna jest w naszym sklepie. Sprawdź!

Nie wolno dopuścić, aby przejrzałe lub resztki grzybów pozostawały na substracie, ponieważ przyciąga to natychmiast muchy i tym samym larwy. Poza tym nieuniknione jest, że prędzej czy później pojawią się muszki grzybowe. Dochodzi do tego tym prędzej, im wyższa temp, w której stoi podłoże! Gdy ilość muszek jest zbyt duża może wpłynąć negatywnie na zbiór, tzn. wzrost grzybów, ponieważ larwy wysysają grzybnię. Dlatego lepiej utrzymywać podłoże w temp.+10 do +150C niż +200C. Grzyby rosną wolniej, jednak lepsza jest ich jakość i mniej problemów z mszycami! Zwalczanie mszyc możliwe jest za pomocą tzw. Płytek do zwalczania owadów. Te tabliczki pokryte substancją klejącą należy umieścić możliwie blisko substratu, większość mszyc przyklei się do nich. Płytki do zwalczania owadów można nabyć w centrach ogrodniczych.

W przeciągu licznych tygodni w wielu falach tworzą się grzyby. Pomiędzy każdym zbiorem następuje odstęp 7-14 dni. Wierzchnia warstwa ziemi winna być ciągle utrzymywana w wilgotności!

Najpóźniej po 16 tygodniach podłoże jest wyczerpane i można je wyrzucić. Jednak stanowi ono wartościowy nawóz naturalny!

Lubię to!
36

1 komentarz » “Domowa uprawa pieczarek”

  1. kazbaj pisze:

    szukam literatury na temat hodowli pieczarek.

Skomentuj

Weboy